Cztery najstarsze serie duńskich koron zostaną wycofane z obiegu już 31 maja 2025 r. Jedyną „legalną" serią pozostanie ta z 2009 r., z wyjątkiem banknotu 1000 DKK. Wraz z banknotami z ...
czytaj więcej »
3 lipca 2024 r. Bank Japonii (日本銀行, Bank of Japan, BOJ) wprowadził do obiegu nową serię banknotów obiegowych.Banknoty nowej serii zostały wyemitowane w trzech nominałach (seria z 2004 ...
czytaj więcej »
Kurs złotego w całym 2025 roku będzie się utrzymywał w graniach 4,25-4,4 zł za euro – powiedział PAP strateg rynków finansowych w PKO BP Mirosław Budzicki. Jego zdaniem NBP w przyszłym ...
czytaj więcej »
Zapraszamy do partnerskiego kantoru w Warszawie, w dzielnicy Bemowo przy ul. Morcinka 32a. Zawsze dobre kursy walut, negocjacja kursów, telefoniczna rezerwacja waluty. Profesjonalna obsługa, ...
czytaj więcej »
Dziś wydarzeniem dnia będzie publikacja danych o inflacji CPI ze Stanów Zjednoczonych za czerwiec. Publikacja będzie mieć miejsce o godzinie 14:30, a konsensus zakłada, że inflacja CPI m/m ...
czytaj więcej »


Kurs dolara jest najdroższy od wielu dni. Analitycy ING wskazują, że ten trend może się utrzymać

W piątek dolar osiągnął najwyższy poziom od ponad tygodnia, napędzany przez serię mieszanych wskaźników gospodarczych, które podkreśliły odporność gospodarki USA. Dane te spowodowały spekulacje, że Rezerwa Federalna może utrzymać podwyższone stopy procentowe przez dłuższy okres lub ograniczyć planowane obniżki stóp w tym roku.

Kurs dolara będzie kontynuować wzrosty? Kluczowe będzie posiedzenie Fed
Indeks dolara, który mierzy siłę USD w stosunku do sześciu najważniejszych walut, doświadczył wzrostu o 0,7% w skali tygodnia, co oznacza jego najlepszy wynik od połowy stycznia.
Piątkowe dane ujawniły obraz solidnego sektora produkcyjnego w USA, który odnotował wzrost produkcji o 0,8% w ubiegłym miesiącu, po skorygowanym spadku o 1,1% miesiąc wcześniej.

Analitycy z Citi zauważyli, że odbicie w lutym częściowo przypisuje się korektom w dół danych z stycznia oraz złagodzeniu wpływów pogodowych na produkcję dóbr nietrwałych w poprzednim miesiącu.
Badanie wskazało również, że zarówno krótkoterminowe, jak i średnioterminowe oczekiwania inflacyjne pozostały niezmienne, z roczną prognozą utrzymującą się na poziomie 3,0% i pięcioletnią prognozą stabilną na poziomie 2,9% przez czwarty z rzędu miesiąc. Te wskaźniki są szczególnie obserwowane przez Rezerwę Federalną.
Dlatego rosną oczekiwania przed nadchodzącym spotkaniem Fed w przyszłym tygodniu. Chociaż nie są przewidywane żadne zmiany stóp procentowych, ostatnie dane wskazujące na wyższy niż oczekiwano wzrost cen producentów i konsumentów w USA skłoniły uczestników rynku do dostosowania ich prognoz na przyszłe obniżki stóp.

Analitycy podkreślają, znaczenie nadchodzącego spotkania Fed, szczególnie "kropek Fed", czyli prognoz stóp procentowych banku centralnego. Jerome Powell, przewodniczący Fed, już zasugerował, że poprzedni wykres "dot-plots", który przewidywał trzy obniżki stóp w tym roku, staje się nieaktualny.

Według narzędzia CME FedWatch Tool, w piątek rynek wycenił prawdopodobieństwo obniżenia stóp procentowych przez Fed na czerwiec na 58%, w porównaniu do 71% w poniedziałek. Również oczekiwana liczba obniżek stóp procentowych w tym roku zmalała do mniej niż trzech, z wcześniej przewidywanych trzech do czterech.
– Brak publikacji danych wpływających na rynek spowodował, że EUR/USD napędzało odbicie dolara, a niektóre gołębie komentarze urzędników Europejskiego Banku Centralnego nie dały rynkom powodu do trzymania się euro. Notowania EUR/USD znajdują się obecnie na bardziej zrównoważonych poziomach i uważamy, że do posiedzenia FOMC może pozostać pod umiarkowaną presją – wskazali analitycy ING.

– Istnieje kilka kluczowych wsparcia średniej ruchomej pomiędzy 1,0840 a 1,0860: jeśli zostaną przełamane, w nadchodzących dniach możemy zobaczyć test pary na poziomie 1,0800 – dodali.

Żródło: Comparic.pl