Extrakantor Chorzów Kaufland, ul. Kościuszki 9, już po remoncie. Znajdziesz nas teraz na przeciwko kas. Zapraszamy. W ofercie waluta, przekazy pieniężne krajowe oraz zagraniczne. Źródło: ...
czytaj więcej »
Nowy kantor partnerski w m. Mikstat w powiecie ostrzeszowskim, w województwie wielkopolskim już działa. Jest to pierwszy kantor wymiany walut w tym województwie. Kantor znajduje się przy ul. F. ...
czytaj więcej »
Jeżeli chcesz wysłać lub odebrać gotówkę, zapraszamy do naszych kantorów. Wdrożyliśmy usługę przekazów zagranicznych Western Union w kantorach w Sosnowcu (Blachnickiego 3), Katowicach ...
czytaj więcej »
Zapraszamy do nowo otwartego kantoru partnerskiego w Krakowie. Jest to pierwszy kantor wymiany walut w województwie małopolskim otwarty pod ogólnopolską marką Extrakantor.pl. Kantor znajduje ...
czytaj więcej »
Do ogólnopolskiej sieci Extrakantor.pl dołączył nowy partner. Wkrótce otwarcie nowego kantoru wymiany walut w Warszawie, Leszno 34/36. Więcej informacji na naszej stronie SIEĆ KANTORÓW ...
czytaj więcej »

Kantory

ŚLĄSKIE
Dąbrowa Górnicza
ul. 3 Maja 12
Tel.: 509 281 001
Tel.: 519 161 791
Tel.: (32)764 00 51
Będzin
ul. 11 Listopada 10
Tel.: 533 645 670
Chorzów
ul. T. Kościuszki 9
Tel.: 531 555 630
Sosnowiec
al. ks. F. Blachnickiego 3
Tel.: 668 237 782
Sosnowiec
ul. Kaliska 49
Tel.: 513 312 977
Mysłowice
ul. F. Chopina 1
Tel.: 533 514 119
Mysłowice
ul. gen. J.Ziętka 104
Tel.: 515 186 653
Katowice
ul. M. Radockiego 150 lok.4
Tel.: 731 888 011
Bytom
ul. Zabrzańska 9
Tel.: 512 712 816
ul. A. Mickiewicza 1
Tel.: 792 437 787
MAŁOPOLSKIE
ul. Krakowska 42
Tel.: 506 625 930
LUBELSKIE
Biała Podlaska

al. Jana Pawła II 163
Tel.: 500 440 078
WIELKOPOLSKIE
ul. F. Chopina 6
Tel.: 539 981 444
DOLNOŚLĄSKIE
Syców
ul. Jana Pawła II 14
Tel.: 504 250 353
Tel.: 791 010 002
ul.Wspólna 1
Tel.: 512 230 870
Tel.: 574 349 661
POMORSKIE
Kwidzyn
ul. F. Chopina 18
Tel.: 570 209 505
MAZOWIECKIE
Warszawa
al. Jerozolimskie 144
Tel.: 537 792 588
Warszawa
Leszno 34/36
Tel.: 578 707 079
Warszawa
ul. Stalowa 60/64
Tel.: 880 299 211
ul. Jana Pawła II 9/2
Tel.: 605 097 888
wiecej


Prognoza walutowa na 6 miesięcy

Analitycy mają dobre wiadomości nie tylko dla frankowców.

Frank tańszy o blisko 20 groszy, spadek ceny dolara i euro - to prognoza na najbliższe miesiące przedstawiona przez analityków dla Money.pl.

Przewidywania pokrzyżować mogą decyzje zza Oceanu, ale na pewno nie doniesienia z Grecji. Europejski Bank Centralny przyjął wczoraj program QE (Quantitive Easing, czyli luzowanie ilościowe), który ma pomóc w walce z opanowującą strefę euro deflacją i osłabić euro względem dolara. W uproszczeniu, polega on na dodruku pieniądza i skupowaniu obligacji krajów strefy euro z rynku. Dzięki zwiększonemu popytowi na instrumenty dłużne spada ich stopa oprocentowania, a banki otrzymują znaczne ilości gotówki, które mogą przeznaczyć na zwiększenie akcji kredytowej. Skutkiem programu ma być ożywienie gospodarki, co udało się w USA, gdy Fed wprowadził podobne rozwiązania.

Aby sprostać oczekiwaniom, EBC przeznaczy miesięcznie 60 miliardów euro na zakup rządowych obligacji krajów strefy euro. Ponieważ program wystartuje w marcu i potrwa aż do września 2016 roku, złoży się to na niebagatelną sumę ponad 1,1 biliona euro na ratowanie Eurolandu.
Jedno jest pewne. Decyzja może przesądzić o notowaniach walut w najbliższych miesiącach i nastrojach na giełdach. Już wczoraj po ogłoszeniu decyzji kurs euro do dolara zszedł poniżej poziomu 1,15 (-1,2 procent), osiągając najniższy poziom od ponad 11 lat. W tym czasie złoty zyskał do euro około dwóch groszy.

http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=2015-01-22%2000:01&de=2015-01-23%2020:01&sdx=0&i=&ty=1&ug=1&s[0]=EURUSD&colors[0]=%231f5bac&fg=1&w=600&h=250&cm=0&lp=1
Frank na razie nie spadnie poniżej czterech złotych

Za miesiąc za franka przyjdzie nam zapłacić tylko w przybliżeniu 2 grosze mniej niż dzisiaj - wynika ze średniej prognoz analityków, przepytywanych przez Money.pl. Prognoza długoterminowa jest już jednak daleko bardziej optymistyczna. Za trzy miesiące frank ma potanieć o średnio 9 groszy, a za pół roku, aż o 20 groszy.


Jeśli decyzja EBC przyniesie efekty, w ciągu kilku miesięcy wzmocni się zarówno gospodarka strefy euro, jak i kurs wspólnej waluty, przy jednoczesnym osłabieniu franka. Do tego doprowadzić również mogą obniżone stopy procentowe, które od czwartku obowiązują w Szwajcarii. - W perspektywie trzech, najdalej sześciu miesięcy to osłabienie będzie widoczne również w stosunku do złotego - zapewnia Marcin Kiepas, analityk walutowy z Admiral Markets. - Eurofrank odbije w kierunku 1 - 1,05 i to osłabienie będzie również widoczne w notowaniach w stosunku do złotego.
Polska waluta zacznie się wreszcie umacniać po wydarzeniach z czarnego czwartku, kiedy to kurs złotego spadł aż o 21 proc. względem franka. Notowania szwajcarskiej waluty wystrzeliły ostro w górę - przez moment za jednego franka trzeba było zapłacić nawet ponad 5 złotych. Obecnie kurs ustabilizował się na poziomie około 4,30 złotego, ale nawet takie notowania są szokujące dla Polaków, spłacających kredyty we frankach. A tych jest niemało, bo nawet około 560 tysięcy.

Dziś analitycy uspokajają, że kurs złotego będzie się poprawiać. - Inwestorzy mogą jeszcze przez jakiś czas grać pod umocnienie franka względem euro, ale to minie. Na razie ograniczyli swoje zaangażowanie na rynku złotego, wkrótce jednak zaczną wracać, gdy przekonają się, że osłabienie było chwilowe - uspokaja Tomasz Regulski, analityk z Raiffeisen Polbank.

Może temu pomóc również decyzja Banku Szwajcarskiego, który, jak przekonuje w rozmowie z Money.pl Konrad Białas z TMS Brokers, najprawdopodobniej wprowadzi kolejną obniżkę stóp procentowych na przełomie pierwszego i drugiego kwartału po to, aby osłabić franka i zmniejszyć skutek wczorajszej decyzji EBC.
Dolar pod wpływem czynnika psychologicznego

W ciągu miesiąca dolar potanieje o średnio 3 grosze - przekonują analitycy. To jednak dopiero początek spadków, bo już trzy miesiące później, jeśli sprawdzą się prognozy, za amerykańską walutę przyjdzie nam zapłacić kolejne dwa grosze mniej.

Analitycy wieszczą jednak wzrost cen za pół roku, nawet do 3,67 złotego.


Powodem może być przewidywany wzrost stóp procentowych w USA. - Nie unikniemy tego - przekonuje Tomasz Regulski dodając, że decyzja zapadnie najpewniej właśnie za sześć miesięcy. - Zauważymy wówczas odpływ kapitału z rynków wschodzących, między innymi również z naszego, a to spowoduje osłabienie naszej waluty - tłumaczy w rozmowie z Money.pl.

Ekspert uspokaja jednak, że przy łagodniej polityce pieniężnej innych banków centralnych ta podwyżka zmieni kursy w niewielkim stopniu. - Zaważy tu raczej czynnik psychologiczny. Inwestorzy widząc, że podnoszone są stopy, mogą gwałtownie pomyśleć o sprzedaży złotego. Będzie to jednak sytuacja chwilowa - zapewnia.
Europejska waluta nie boi się wyborów w Grecji

Przepytani przez Money.pl analitycy są przekonani, że euro będzie sukcesywnie tanieć, i to już od przyszłego miesiąca. W lutym przyjdzie nam za nie zapłacić średnio o 2 grosze mniej, za trzy miesiące, o kolejne dwa. Za pół roku wspólna waluta będzie nas kosztować blisko 4,20 złotego - szacują.


Jeszcze kilka tygodni temu eksperci obawiali się wpływu na kurs waluty wyborów w Grecji, do których dojdzie w ten weekend. Szansę na uzyskanie dużej liczby mandatów ma bowiem lewicowa partia Syriza, która w programie zapowiadała koniec polityki reform i oszczędności oraz renegocjację warunków dotychczasowej pomocy udzielanej przez Europejski Bank Centralny, Komisję Europejską i Międzynaradowego Funduszu Walutowego.

Marcin Kiepas w rozmowie z Money.pl zauważał kilka dni temu, że rynek obawia się, że przy takim scenariuszu europejska gospodarka może sobie nie poradzić. Gwałtownie może się pogorszyć zwłaszcza sytuacja w Hiszpanii i we Włoszech.
Pod koniec ubiegłego roku hasła Syrizy wywołały to nie tylko panikę na rynku, ale również wyprzedaż greckich akcji. Międzynarodowy Fundusz Walutowy zawiesił rozmowy o kolejnej rozmowy transzy pomocy dla Grecji do momentu wyłonienia nowego rządu, a premier Antonis Samaras ostrzegał, dojście Syrizy do władzy może zadecydować nie tylko kształcie nowego parlamentu, ale i o przyszłości Grecji w Europie.

Dziś jednak analitycy wypowiadają się dużo spokojniej. - Nie sądzę, żeby wybory w Grecji miały duży wpływ na sytuację na rynkach. Oczywiście, jest możliwe, że 3-4 dni po wyborach zapanuje niepewność, która negatywnie odbije się na notowaniach złotego, ale będzie to sytuacja krótkotrwała - zapewnia Marcin Kiepas. Podobnie uważa również Tomasz Regulski dodając przy tym, że nie wierzy, by Syriza była w stanie samodzielnie stworzyć rząd. - A wówczas na pewno złagodzi swój program - zapewnia.
Zdaniem Konrada Ryczki, analityka z DM BOŚ, Syriza już zaczęła mięknąć: Początkowe założenia o wycofaniu pomocy międzynarodowej zostały mocno złagodzone. Wydaje mi się, że to jest zbyt mocno nadmuchany balon strachu, a realnie nie powinien on aż tak mocno wpłynąć na rynki.

Czynniki globalne to jednak nie wszystko. Marcin Kiepas przekonuje nawet w rozmowie z Money.pl, że równie ważna dla złotego jest sytuacja w kraju. A ta jest wyjątkowo dobra. - Poprawia się sytuacja gospodarcza. Już widzimy pierwsze odbicia, chociażby w przypadku produkcji przemysłowej. Zanika również deflacja. Sądzę, że utrzyma się najdalej do połowy roku - tłumaczy analityk.

Dlatego też, jego zdaniem, oddala się wizja cięcia stóp procentowych. - Chyba najwyraźniejszym tego dowodem jest złagodzenie tonu przez samego Andrzeja Bratkowskiego z Rady Polityki Pieniężnej. Jeszcze w styczniu składał wniosek o cięcie stóp o 100 punktów bazowych, natomiast ostatnio, po zawirowaniach związanych z frankiem, mówił, że trzeba do rozważyć. I na więcej jak 25 pkt bazowych by nie naciskał - kwituje.

Źródło: Money.pl

Informacje z rynku walut

25.03.2021

Analitycy: Na koniec roku kursy walut mogą spaść o 20-30 groszy

Początek tego tygodnia przyniósł poprawę notowań złotego, a cena euro spadła nawet…
25.03.2021

Stany Zjednoczone wygrywają z Europą, a dolar z euro i złotym

Ekonomiści Danske Bank Research prognozują, że amerykańska gospodarka znajdzie się…
05.03.2021

Kurs euro najwyższy w tym roku. Dolar najwyżej od listopada

Rozpędzająca się korekta na parze euro-dolar wydatnie osłabiła złotego. Kurs euro…
03.02.2021

Kurs euro powinien poruszać się w przedziale 4,49-4,56 zł

W kolejnych dniach EUR/PLN nadal powinien poruszać się w przedziale 4,49-4,56 - ocenił w…

Media & Blog

500px-BloggerŚledź nasz BLOG

facebookPolub Nas!

Aktualne Waluty

 
Albumy